We are apologize for the inconvenience but you need to download
more modern browser in order to be able to browse our page

Download Safari
Download Safari
Download Chrome
Download Chrome
Download Firefox
Download Firefox
Download IE 10+
Download IE 10+

65 Yaş Üstü Vatandaşlara Sokağa Çıkma Yasağı Getirildi

Çin’de ortaya çıkıp şu ana kadar 150’den fazla ülkeye yayılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını 10 Mart itibarıyla ülkemizde de görülmeye başlandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca son yaptığı açıklamada Türkiye’deki koronavirüs vaka sayısının 670’e, can kaybının ise 9’a yükseldiğini söyledi.

Bunların hepsinin yaşı ilerlemiş insanlardan oluştuğunu belirten Bakan Koca, şu süreçte yaşlılara ısrarla evlerinde durmalarını tavsiye etti. Ancak yurdun dört bir yanından gelen videolar yaşlıların bu tavsiyeye uymayıp, sokaklarda gezdiğini gösterdi.
Yapılan tüm uyarıları dikkate almayan ve en büyük risk grubu kabul edilen 65 yaş üstü için İçişleri Bakanlığı yeni bir karar aldı. Bakanlık sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda;
“21 Mart Cumartesi saat 24.00 itibarıyla 65 yaş ve üstü, ayrıca kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın ikametlerinden dışarı çıkmaları, park, bahçe gibi açık alanlarda dolaşmaları sınırlandırıldı.” duyurusuna yer verdi.

Buna göre 65 yaş ve üzeri ile bağışıklık sistemi düşük, kronik akciğer hastalığı, astım, KOAH, kalp/damar hastalığı, böbrek, hipertansiyon ve karaciğer hastalığı olanlar ile bağışıklık sistemini bozan ilaçları kullanan vatandaşlar söz konusu saat itibarıyla sokağa çıkamayacak.

Fakat tek başına yaşayan veya kendi ihtiyaçlarını karşılayamayan yaşlıların mağdur olmaması için bir dizi uygulama devreye sokuldu. Öncelikle vali ve kaymakamlıklar tarafından 65 yaş üstü Vefa Sosyal Destek Grubu oluşturulacak. Bu grup il/ilçe emniyet müdürü, il/ilçe jandarma komutanı, vali/kaymakamlar tarafından belirlenecek kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, yerel yönetimler, AFAD, Kızılay ve ihtiyaç duyulacak sivil toplum kuruluşları temsilcilerinden oluşacak.

Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda söz konusu şartlara sahip olan kişilere sokağa çıkma yasağı getirilirken, alınan karar yürürlüğe girdikten sonra;

1– İhtiyaç olması halinde özellikle tek başına yaşayan ve ihtiyaçlarını karşılayacak yakını bulunmayan 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın mağdur olmaması; temel ihtiyaçlarını karşılamak için vali/kaymakamların başkanlığında 65 yaş üstü Vefa Sosyal Destek Grubu oluşturulacak.

2– Anılan Grup; il/ilçe emniyet müdürü, il/ilçe jandarma komutanı, vali/kaymakamlar tarafından belirlenecek kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, yerel yönetimler, AFAD, Kızılay ve ihtiyaç duyulacak sivil toplum kuruluşları temsilcilerinden oluşturulacaktır.

3– İllerde valiler, ilçelerde kaymakamlar tarafından 65 yaş ve üzeri ile kronik vatandaşlarımızın sağlık başta olmak üzere tüm temel ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli tedbirler alınacaktır. İkametlerinden ayrılmalarına kısıtlama/yasaklama getirilen vatandaşlarımız 112, 155, 156 numaraları üzerinden ihtiyaçlarını bildirebileceklerdir. Bu çağrıların cevaplandırılması ve gerekli hizmetlerin üretilmesi için ihtiyaç duyulacak sayıda başta kolluk birimleri olmak üzere yeteri kadar kamu görevlisi/ekip ve araç görevlendirilecektir.

şeklinde düzenlemeler hayata geçirilecek.

Kaynak: T.C İç İşleri Bakanlığı

Facebook yorumları

Leave a Reply