We are apologize for the inconvenience but you need to download
more modern browser in order to be able to browse our page

Download Safari
Download Safari
Download Chrome
Download Chrome
Download Firefox
Download Firefox
Download IE 10+
Download IE 10+

Çocuklarımızı Corona Virüsü Hakkında Bilgilendirme ve Ev İçi İletişimi Güçlendirme Yöntemleri / Soner Koşan

Hepimiz karantina döneminde, evlerimizde 24 saatimizi planlamaktayız. Kimilerimiz çekirdek ailesi ile kimilerimiz büyük ailesiyle beraber bu süreci sürdürmekte.

Şimdiye kadar olan tüm alışkanlıklarımız Covid-19 salgınından sonra değişti. Biz bile zor adapte olurken çocuklarımız bu süreçle nasıl baş edecekler? Bu tüm ailelerin zihninde büyük bir soru işareti yaratıyor.

Çocuklarımızın duygusal ve sosyal ihtiyaçları bizimkinden daha fazla olduğundan ev içi sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir süreci tamamlamak için öncelikle çocuklarımızı tanımamız gerektiğine inanıyorum.

Aşağıda kısaca yaşlara göre çocuklarımızın özellikleri ve beklentilerini yazacağım.

  • Yeni doğmuş çocuklarınızın güven olgusuna ve bakıma daha çok ihtiyaçları olduğundan bu zaman zarfını onlarla daha özenli geçirebilirsiniz. Yapmanız gereken şeyler: gülümsemek, ses tonunuzun öfke, stres barındırmamasına dikkat etmek, kelimelerinizi tek tek seçerek yavaşça melodik şekilde şarkı söylemek. İlk 3 ay çocukların görme yetileri daha az olduğundan daha yakın mesafe ile iletişime geçmek çok önemli.

 

  • 1-3 yaş çocuklarımızla iletişim kurarken görselliği kullanmak çok önemli. Resimler, legolar, şekiller ile oynamalarına destek verilmeli. Ev içinde onlar için ayıracağınız oyun alanlarında oynamalarına, koşmalarına, konuşmalarına, ben merkezci davranışlarına yardımcı olmanız onların kendilerini daha sağlıklı ifade etmelerine destek verecektir. Dışarı çıkamamaları onları tedirgin etse de günün belirli zamanlarında başka bir oda ve balkon keşfine çıkartabilirsiniz. Yani gün içinde her odaya girmelerine izin vermektense belirli saatlerde balkonda, başka odalarda oyun oynamalarını teşvik edin.  Her gün belirli odalarda farklı fiziksel, sosyal aktivite planları yapabilirsiniz. Her odayı başka bir oyun alanı ve keşif yeri olarak dizayn etmeniz onların agresyonlarını daha da azaltacaktır.

 

  • 3-6 yaş yaşlarındaki çocuklarınıza Corona virüsünden korunma ile ilgili kendi uydurduğunuz şarkıları söyleyip kurallar oluşturabilirsiniz.  Amaç, Corona virüsünden çocukların korkması değil çocukların hijyen kurallarına uyduğunda bu virüsün hiçbir gücü kalmadığına ikna edilerek ev içinde Corona virüsü kahramanlarını yetiştirmek. Corona virüsü resmi yapıp bu resmi nasıl komikleştirebiliriz ve sonrasında bu minnacık virüsü ne ile yenebilirizi çocuklara söyletebilmek, yeni yeni fikirlerini duymak, düşünmelerini sağlamak, görev ve sorumluluklar verebilmek ve eyleme dönüştürebilmelerini sağlamak olmalı.

Anaokuluna giden ama virüs salgınından dolayı okula gidemeyen bir şekilde online kanallar aracılığı ile ders alan çocuklarımız zaman zaman bu sürece uyum sağlamakta zorlanabiliyorlar. Peki, ne yapılmalı?

  • 4-11 yaş arasındaki çocuklarımız ile ders öncesi “duygu çapalaması” dediğim bir tekniği kullanarak bu sürece hazırlanmalarına destek olabiliriz.
    Nasıl? Çocuklarımız “bu çok sıkıcı ve o kadar zaman bilgisayar karşısında öğretmeni dinlemek sıkıcı geliyor” diye bize dert yanıyorsa şu şekilde bir karşılıklı söyleyişi yapabiliriz.

-Sıkıcı gelen bu durumu bana tekrar anlatabilir misin?

-Sıkıcı gelen bu durumu bir şeye benzet

-Şimdi bu durumun sıkıcı gelmemesi için öğretmene ne tavsiyede bulunursun?

-Senin gibi düşünenlerde var mıdır?

-Ama pür dikkat dinleyenlerde var değil mi?

-O zaman bugün sen bilgisayar karşısındayken pür dikkat dinleyenleri gizli bir öğretmen gibi iyice izle ve sonrasında seninle konuşalım.

Ders bittiğinde deneyimlerini alın ve ertesi gün öğretmenine kendisinin ve diğer öğrencilerin de daha çok katılımını sağlamak için öneriler hazırlamasını sağlayın ve ertesi gün bunu öğretmenine söylesin, online sınıf başkanları seçilmesini sağlayın.

Burada önemli olan durum çocuğun bireysel olarak yaşadığı sıkıntıyı dinlemek, anlamak ve sonuna “ama bak katılmazsan ….. negatif şeyler olur…” gibi söylemleri koymadan onu pasif yaklaşımdan aktif duruma çevirebilmek.

Duygu çapalamasını ev içinde birçok durum için uygulayabilirsiniz.

Ev içinde yatma, kalkma, yemek saati, bireysel zaman geçirme, ortak aktiviteler, evi içi sorumluluklar, ders saati, ebeveyn çalışma saati, ortak oyunlar oynama saati gibi kuralları beraber koyun ve uygulayın. Minimal esneklikler dışında koyulan bu kuralları çok fazla esnetmeyin ve çocuklarınıza bu kurallara uyan ve uyamayan kişileri gözlemleme sorumluluğu verin.

Çocuklara virüsü anlatırken hangi yollara başvurabiliriz, bu süreçteki en doğru iletişim şekli nedir?

Çocuklarımıza Coronavirüsü resim, şarkı, karikatür şeklinde anlatabilirsiniz.
Özellikle bu durumu fırsata çevirerek çocuklarımızın mesleklere olan algısını da güçlendirebiliriz. “…Dünyamızı saran bu virüsü tek yenebilecek kişiler bilim insanları ve bu kişiler her gün çalışıyor ve aşı /ilaç bularak tüm dünyayı kurtaracaklar. Bu kahramanlardan biri de sen olabilirsin. Gerçek yaşamda kahraman olmak, herkesin seni alkışlamasını, bravo demesini ve güzel, şık yerlere davet etmesini ister misin? Bunun için şimdiden bir araştırmaya gidebiliriz. Bak her yerde bilim insanlarından, doktorlardan, hemşirelerden, laboratuvar çalışanlarından, ambulans şoförlerinden bahsediyorlar.”
Bu tür konuşmaları mimik ve ses tonunuzla pekiştirerek yaptığınızda etkili olacaktır.

Ev içinde ve dışında sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyduğunuz takdirde birbirinize dokunmaktan korkmayın çünkü dokunmak, şefkat göstermek çocukların her gün alması gereken en önemli gıda. Böylelikle çocuklarımız daha sakin, güvenli ve anlayışlı olurlar. Çocuklarımızı uzun zamandan beri göremedikleri büyük ebeveynleri ve sevdiği akrabalarıyla online canlı bağlantılar yaparak görüştürün.
Hep birlikte bu salgını yenebiliriz.

Saygılarımla

Soner Koşan

www.sonerkosan.com

https://www.instagram.com/sonerkosanofficial/

 

Önceki Yazılar;

1) Corona Virusu Neleri Değiştirdi

2) Covid-19 Virüsünü Tanıyalım ve Kendimize Göre Çözümler Üretelim

3) 65 Yaş Üstü Büyüklerimizi Virüsten Korurken Yalnızlığa İtmeyelim

4) Karantinada Stres Yönetimi ve Obsesif Kompülsif Bozukluğu Olan Bireylere Öneriler

 

Facebook yorumları