We are apologize for the inconvenience but you need to download
more modern browser in order to be able to browse our page

Download Safari
Download Safari
Download Chrome
Download Chrome
Download Firefox
Download Firefox
Download IE 10+
Download IE 10+

İstanbul Tıp Fakültesi’nde Antikor Testleri Yapılmaya Başlandı.

İstanbul Tıp Fakültesi’nde antikor testleri yapılmaya başlandı. Bu testlerle kişinin koronavirüs geçirip geçirmediği tespit edilebiliyor.

Koronavirüs ile mücadele kapsamında atılan bir diğer adım ise artık hastanelerde antikor testinin yapılabilecek olması.

İstanbul’daki testlerin yapılacağı ilk adres, İstanbul Tıp Fakültesi.

Test 30 dakikada sonuçlanıyor.

İstanbul Tıp Fakültesinde antikor testi yapılmaya başlandı. Kişinin koronavirüs geçirip geçirmediği bu test sonucunda ortaya çıkıyor. Yarım saat süren testi herkes yaptırabilecek.

İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Tufan Tükek, “Yeni geliştirilen tanı testlerinin yüzde 100’e yakın olarak doğru bir şekilde sonuç verdiğini biliyoruz.” dedi.

Gizli taşıyıcılar da belirlenecek

Hastalığı geçirenler bu sayede kolaylıkla belirlenecek. Yeni geliştirilen testle ayrıca, hastalığı belirtisiz geçirenler de tespit edilecek.

İstanbul Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Başkanı Prof. Dr. Ali Ağaçfidan, “Hasta kanlarında İGG antikorlarına bakarak hastalığı geçirip geçirmedikleri hakkında genel bilgi sahibi olacağız bugünden itibaren. Bu testler bazı kişilerin hastalığı geçirip geçirmediği bilinmiyor, bunları tespit etmekte yani a-semptomatik dediğimiz belirtisiz kişileri saptamada birinci derecede rol oynayacak.” ifadelerini kullandı.

Hastalık eğer geçirilmişse, kanda antikor yüksek çıkıyor, test sonucu da pozitif oluyor.

Tükek, “Bir karne gibi yanımızda gezdirebileceğimiz bir test olabilir mi gelecekte? Evet işte uçaklarda vs. HES diye bir kavram ortaya attı bakanlık. Bence HES’e bu girer diye düşünüyorum. PCR testiyle birlikte bu da girebilir diye düşünüyorum.” diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

Kaynak; www.trthaber.com

Facebook yorumları