We are apologize for the inconvenience but you need to download
more modern browser in order to be able to browse our page

Download Safari
Download Safari
Download Chrome
Download Chrome
Download Firefox
Download Firefox
Download IE 10+
Download IE 10+

Karantinada Stres Yönetimi ve Obsesif Kompülsif Bozukluğu Olan Bireylere Öneriler / Soner Koşan

Soru: Obsesif kompülsif bireyler karantina döneminde mental olarak sakin kalmak için neler yapmalı ve ev içinde nasıl davranırsak stres yönetimini doğru şekilde gerçekleştirmiş oluruz?

Cevap: OKB tanısı alan kişiler; takıntılı düşünce, fikir ve dürtüleri sınırlayabilmek için kompülsiyon adı verilen yineleyici davranışlar sergiler. Kaygı ve korkularını frenleyebilmek için tekrarlanan hareketleri yaptıklarından geçici olarak rahatlama hissetseler de kaygılar belirli bir süre sonra yeniden ortaya çıkar. Bu süreçte yaşanan bu gerginliğin artmaması, aksine azalması için birkaç öneriyi sizinle paylaşacağım.

OKB’yi şu şekilde tanımayarak bu süreci daha kolay atlatabiliriz.

Olayı tanımla: Yaşadığın takıntıyı tanımla ve karikatürize et, onu rakip, düşman olarak görme.

Kabul et: Davranışınla barış ve onunla oyunlar oynayarak her gün biraz daha azaltmaya çalış.

Bazen strese girmen çok doğal: Bu sorunun yaratıcısı ve sonlandırıcısı sensin unutma.

 

Aşağıda yazdığım önerileri Covid19 salgınından dolayı evde karantinada kalan tüm herkes kolayca ve zahmetsizce uygulayabilir.

 

Evde neler yapmalıyız?

Corana virüsünden korunmak için temel hijyen kurallarını uymanız yeterli:

 1. Mümkün mertebe evden çıkmamak, çıkmak zorundaysanız, maske ve eldiven takmak, eve geldiğinizde paltonuzu havalandırmak, ellerinizi yıkamak veya duş almak yeterli olacaktır. Bunları sürekli tekrarlamak fayda getirmeyecektir.
 2. Eve getirdiğiniz poşetleri de birkaç saat balkonda bekletmek yeterli. Ev içindeyseniz devamlı ellerinizi yıkamanıza gerek yok.
 3. Pencereleri her açtığınızda temiz havanın evi ve ciğerlerinizi temizlediğini hissedin.
 4. Eve aile bireylerden biri geldiğinde benzer hijyen kurallarını uygulamaları yeterli olacaktır. Ekstra hijyen kuralları oluşturmayın.
 5. Evde kaldığınız her an, salgın ile ilgili haberleri lütfen dinlemeyin. Kendinize belli saatler ayırın ve o saatlerde güncel haberleri takip edin.
 6. Her akşam düzenli ve belirli saatlerde yatın ve belirli saatlerde kalkın.
 7. Evinizdeki odaları ve odanın bölümlerini belirli işler için ayırın. Örneğin: spor köşesi, kitap okuma köşesi, film koltuğu, ailece vakit geçirme alanı, hobi ve çalışma köşesi gibi…
 8. Albümlerinizi karıştırın yeniden yerleştirin ve eski fotoğraflarla ilgili çevrenizdeki kişilere yazılı ve sözlü paylaşımlar yapın, anılarınızı paylaşın.
 9. Farklı yemek tarifleri deneyin.
 10. İçinizde büyük bir taklit yeteneğinin olduğunu fark edin ve bunu sergileyin.
 11. Sevdiklerinizle telefon veya bilgisayardan canlı bağlantılar yaparak kendi evinizden yemeğe çıkın ve sanal ortamda birkaç saat sohbet edin.
 12. Büyüklerinizle her gün 5-10 dakika video ile iletişim kurun ve geçmişi konuşun ve konuşmalarınızı kayıt altına alın.
 13. Covid19 ile ilgili mümkün mertebe konuşmamaya gayret edinin. Çünkü konuşmalarınız bu salgının durdurulmasına veya bitmesine çözüm bulmayacağı gibi daha çok kurgularla büyütülmesini sağlayabilir. Ama şunu da unutmayalım ki Covid-19 salgını tüm felaketler gibi sona erecek çünkü binlerce bilim insanı her saniye bunun için çalışıyor.

  Unutmayın özgürlük kapıdan dışarı çıkmaktan daha fazlası yani olduğunuz her yerde bir özgür alan yaratın ve keyfini sürün.

 14. Yaz veya yaz sonu için kariyer, aile, tatil, hobi, ziyaretler için planlar yapın.
 15. Her sabah veya her akşam balkona çıkıp kahve, çay keyfi yaparak dinlenin.
 16. Bu günlerinizi kayıt altına alın ve yazı yazmaya başlayın. (Korona günlerinde yeniden doğmak… gibi) 😊 kesinlikle çok rağbet göreceğine inanıyorum.
 17. İnternetten e-kitap okuyun.
 18. Evde çocuklarınız var ise düzenli bir şekilde akşamları aynı saatte yatırıp eşler olarak yeni kıyafetler giyerek partnerinizi bir şeyler içmeye evinizdeki herhangi bir odaya davet edin ve güzel vakit geçirin.
 19. Evde yalnız yaşıyorsanız kendinizi şımartın ve yalnız geçirdiğiniz bu yalnız gün ve gecelerde kendinizi geliştirecek fikirlere sarılın. Başka zaman bu fırsatı yakalamayabilirsiniz.
 20. Partnerler her gün birbirlerine en az 1 saat özel zaman geçirebilmek için vakit vermeli ve o saatlerde kesinlikle rahatsız edilmemeli.
 21. Partnerler haftanın belirli günleri birbirlerine özel davranmalı örneğin Pazartesi ve Cuma … saatleri arası bir partner, Çarşamba ve Cumartesi bir partner diğerine özel hizmet etmeli. (Günlerin kral ve kraliçesi seçilmeli ve o günlerde onun istekleri daha çok yerine getirilmeli) Kalan diğer günler ise ev içindeki faaliyetler ortak olarak sürdürülmeli.
 22. Beraber vakit geçirecek aktiviteler yapılmalı (Birbirimizi ne kadar tanıyoruz yarışması, Karton ve bilgisayar oyunları, tavla, satranç, sessiz sinema, labirent, monopoly… gibi) Tüm bu oyunlar günün belirli saatlerinde ve her güne bir oyun yayılarak yapılmalı.

Ev içinde çıkan tartışmalarda yapılması gerekenler:

 1. Öncelikle partnerlerin ev işlerini ve sorumlulukları paylaşması gerek. İllaki herkesin iyi yaptığı bir sorumluluk vardır.
 2. Eşlerden birinin diğerinin sorumluluklarına karışmaması gerek Birbirinizi gülümseyerek uyarabilirsiniz. Karşınızdaki iyi yapamıyorsa da bırakın uğraşsın.
 3. Ev içinde tartışmalarınızı günün belirli saatlerine ve evin belirli odasına hapsedin.
 4. Eşlerden biri yaşadığı sorunu en fazla 5 dakika içinde anlatmalı ve karşısındakine en az 3 -5 dakika söz hakkı vermeli ve bu tartışma en fazla 3 veya 4 kez sürmeli. Partnerlerden biri söze başlamadan önce diğerinin sözünün bitmesini beklemeli ve söze başlamadan önce “senin bu söylediklerinden ……. anladım, doğrumu anladım yoksa yanlış mı?” diye karşımızdakine sorarak karşımızdakinin kendini anlatmasına izin vermeliyiz.
 5. Tartışma 3 veya 4 tekrarda bitmiyorsa o tartışma konusu bir kâğıda yazılarak hemen sonlandırılmalı. Birbirinize bakıp şimdiye kadar ne kadar büyük sorunları beraberce çözdüğünüzü hatırlayıp birbirinize en zor günlerinizde nasıl dayanışma içinde olduğunuza dair bir anıyı hatırlatan paylaşımlar yapın ve o tartışma odasından ayrılın.
 6. 2 veya 3 gün benzer konuları konuşmanıza rağmen sorunu çözemiyorsanız sorunu değil sorunun sizde yarattığı üzüntüyü paylaşan bir mektup yazın ve partnerinize verin. (Yine de sorun devam ediyorsa online terapi ve danışmanlık alabilirsiniz)
 7. Ev içinde yaşanması muhtemel stres ve gerginlik olgularını tanımlayıp listeleyin ve belirli günlerde 10 dakikayı geçmeyen karşılıklı konuşmalar yapın.
 8. Her gün kim daha fazla gülümsedi ve karşısındaki insanı gülümsetti yarışması yapın ve akşam yatarken kazananın adını duvara aslı kâğıda yazın ve o kişiye bir sonraki gün küçük sürprizler yaparak onure edin.

 

Unutmayalım ki yaşadığımız stres veya sorun partnerimizden kaynaklanmıyor sorunun adı: Covid-19.

Öfkenizi ona yönlendirin ve her gün düzenli olarak hijyen kurallarına uyarak, gülümseyerek, kendinize, ailenize zaman ayırarak Corona virüsünü yenebileceksiniz.

 

 

Soner Koşan

 

www.sonerkosan.com

https://www.instagram.com/sonerkosanofficial/

 

Önceki Yazılar;

1) Corona Virusu Neleri Değiştirdi

2) Covid-19 Virüsünü Tanıyalım ve Kendimize Göre Çözümler Üretelim

3) 65 Yaş Üstü Büyüklerimizi Virüsten Korurken Yalnızlığa İtmeyelim

Facebook yorumları