We are apologize for the inconvenience but you need to download
more modern browser in order to be able to browse our page

Download Safari
Download Safari
Download Chrome
Download Chrome
Download Firefox
Download Firefox
Download IE 10+
Download IE 10+

Koronavirüse Karşı: Cemil Robot

Koronavirüsle mücadele kapsamında “bomba imha robotu” mantığıyla çalışan bir robot geliştirildi. Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu anısına “Cemil Robot” adı verilen robot, UV-C lambaları ve kimyasal püskürtme tankı sayesinde doktorlar tedaviye başlamadan önce ortamdaki bakteri ve virüsleri temizleyecek.

Türkiye’de ilk Covid-19 teşhisini koyan ve kısa süre önce hayatını kaybeden Profesör Dr. Cemil Taşçıoğlu’nun adı verilen robot, Elektroland Defence ve ODTÜ İVME-R işbirliğiyle, “Biyolojik Mücadele Robotu” olarak geliştirildi.

Beş litrelik dezenfektan tankı ve morötesi ışık sayesinde, dezenfeksiyon yapılması istenen alanlardaki insan varlığını en aza indiren bu robot, Türk Silahlı Kuvvetlerinde kullanılan TMR-II Çetin bomba imha robotu üzerinden geliştirildi.

Bu sayede, doktorlar virüs teşhis ve tedavisine başlamadan önce ortamdaki bakteri ve virüsleri uzaktan arındırabilecek.

5 litrelik bir kimyasal dezenfeksiyon tankı, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğünde yıllardır başarıyla hizmet veren bomba imha robotlarından TMR-II Çetin platformu üzerine yerleştirildi.

Ultraviyole Cihazı Yerleştirildi

Tankın üzerine 180 derece dönebilen bir taret; taretin üzerineyse ultra düşük seviyede, ancak uzun süreli etki gücüne sahip ince püskürtme yapabilen bir ULV cihazı yerleştirildi. Robotun üzerine ayrıca, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Uzay ve Hızlandırıcı Teknolojiler Uygulama ve Araştırma Merkezinin önerisiyle morötesi (ultraviole/UV-C) ışık veren lambalar yerleştirildi.

Üzerinde kameraları da bulunan Cemil Robot, rahat bir şekilde merdivenlerden inip çıkabiliyor. Robot, TMR-II Çetin Platformunun yapay zeka tabanına sahip, istendiğinde otonom hale getirilebiliyor ve tanımlı görevleri hiçbir ekstra denetime gerek olmaksızın yerine getirebiliyor.

Hem salgında hem salgın sonrası, normal hastane hizmetlerinde etkin olarak kullanılabilecek olan bu robot, prototip olarak geliştirildi. Otonom olarak da kullanılabilecek olan Robot Cemil gerektiğinde hasta odalarına yemek, ilaç götürebilecek şekilde de tasarlanabilecek.

Biyolojik mücadele robotu Cemil’in koronavirüs salgını sona erdikten sonra, tarımsal alanda, zirai mücadele amaçlı olarak da hizmet verebileceği belirtildi.

250 Metre Mesafeye Kadar Uzaktan Komuta

Robot Cemil, GSM şebekesi bulunmayan alanlarda 250 metre mesafeye kadar uzaktan komuta edilirken, GSM şebekesi bulunan her yerde kablosuz olarak komuta edilebilecek. Robot, üzerindeki ekipmanla olay yerine önceden giderek biyolojik arındırma yapıyor.

Üzerindeki 4 adet UV-C lambalar da bu sırada bakterileri öldürüyor, virüs ve mikroorganizmaların genlerini bozarak işlevsiz hale getiriyor. Böylece ortam, doktorların teşhis ve tedavi amaçlı doğrudan müdahalesi için hazırlıklı hale getiriliyor.

 

 

 

Benzer içerikler;

Karantina Döneminde İnsanların İhtiyaçlarını Karşılayan İnsansız Araç: Hercules

 

 

 

 

Kaynak; www.webtekno.com

Facebook yorumları